سي – لاكس
C-Lax
شكل دارويي: قرص 750 ميلي‌گرمي
تركيبات موجود: قرص سي‌لاكس حاوي 600 ميلي‌گرم برگ سنا (Cassia Obovala) كه معادل 15 ميلي‌گرم سنوزيد B است و 100 ميلي‌گرم دانه گشنيز (Coriandrum Sativum) مي‌باشد.
موارد مصرف:
اين قرص به عنوان ملين و مسهل استفاده مي‌شود و در رفع يبوست‌هاي ناشي از ضعف اعمال روده بزرگ كاربرد دارد. قرص سي‌لاكس با كمك به تخليه روده از تنبلي آن جلوگيري مي‌نمايد.
نحوه مصرف:
در بزرگسالان به عنوان ملين 2-1 قرص در روز و به عنوان مسهل 3-2 قرص يكجا قبل از خواب مصرف شود.
در كودكان بالاي 6 سال، نصف تا يك قرص و كودكان 6-2 سال يك چهارم تا نصف قرص در روز به عنوان ملين و طبق دستور پزشك مصرف شود.
در طول درمان دست كم 8-6 ليوان آب در روز مصرف شود.
اثرات اين دارو 8-6 ساعت پس از مصرف آن ظاهر مي‌شود. بهترين زمان مصرف آن در هنگام خواب است.
عوارض جانبي:
تحريك شديد روده‌ها، افزايش حركات دودي روده، اسهال، از دست رفتن آب و الكتروليت‌ها (به ويژه پتاسيم)، آلبومينوري و هماچوري (دفع پروتيين و خون در ادرار) از جمله عوارض جانبي اين دارو است كه با افزايش مصرف يا طولاني شدن دوره درمان با اين دارو تشديد مي‌يابند.
مصرف طولاني مدت آن در افراد مسن موجب تشديد ضعف و كاهش فشار خون وضعيتي آن‌ها مي‌گردد.
تداخل دارويي:
- فرآورده‌هاي حاوي سنا با داروهاي پايين‌آورنده پتاسيم خون مانند مدرهاي تيازيدي، كورتيكواستروئيدها، ريشه شيرين بيان و فرآورده‌هاي آن و گليكوزيدهاي قلبي تداخل داشته و مصرف همزمان آن احتمال از دست رفتن پتاسيم را تشديد مي‌كند.
- كاهش پتاسيم ناشي از مصرف طولاني‌مدت اين دارو، اثرات ضدآريتمي (نامنظمي ريتم قلب) داروهايي چون كينيدين را افزايش مي‌دهد.
- اين دارو مي‌تواند باعث تغيير رنگ و افزايش PH ادرار هم شود.
موارد منع مصرف:
- بيماران مبتلا به انسداد روده و ايلئوم، التهاب‌هاي گوارشي و دردهاي شكمي ناشناخته، خون‌ريزي مقعد با علت نامشخص، ناراحتي‌هاي التهابي روده و آپانديسيت منع مصرف دارند.
- مصرف دارو در كودكان كمتر از 10 سال فقط با دستور پزشك مجاز است.
- چنانچه بيمار به دردهاي شكمي و تهوع و استفراغ مبتلا است، نبايد از اين دارو استفاده كند.
- مصرف فرآورده‌هاي حاوي سنا در بارداري فقط هنگامي توصيه مي‌گردد كه رژيم غذايي مناسب و ملين‌هاي فيبري موثر واقع نشده باشد.
- مصرف آن در دوران شيردهي مجاز نمي‌باشد